
A kormány nem veszi komolyan a klímaváltozást – tanácsadók figyelmeztetése
A brit kormány az éghajlatváltozásra adott válaszai terén jelentős hiányosságokat mutatott fel a Climate Change Committee (CCC), az ország független klímavédelmi felügyeleti szervének legújabb jelentése szerint. A jelentés éles kritikával illeti a kormányt, amelyet azzal vádol, hogy az éghajlatváltozás által jelentett fenyegetésekre való felkészülés terén a haladása „túl lassú, megrekedt, vagy éppen ellenkező irányba halad.” A CCC figyelmeztet arra, hogy az elmaradott előkészületek komoly gazdasági és egészségügyi következményekkel járhatnak az Egyesült Királyság számára a következő évtizedekben.
A kormány válaszként a tervezett árvízvédelmi beruházásaira hivatkozott, de elismerte, hogy további munkára van szükség. Emma Hardy, az árvízvédelemért felelős miniszter a BBC Newsnak azt nyilatkozta, hogy az éghajlatváltozásra való felkészülés „nagyon fontos számunkra”. A kormány 2,65 milliárd fontot fektet az árvízvédelmi rendszerek korszerűsítésébe, karbantartásába és új építésébe, de Hardy hangsúlyozta, hogy tudják, hogy még sok a teendő.
A klímaváltozás következtében az Egyesült Királyság időjárási szélsőségei egyre intenzívebbé válnak, például a 2022 júliusi 40 Celsius-fokos hőség vagy Anglia legcsapadékosabb 18 hónapja 2022 októbere és 2024 márciusa között. Az ilyen események várhatóan egyre súlyosabbá válnak, és gyakoribbá is válhatnak, mivel a bolygó továbbra is melegszik az emberi tevékenységek következtében kibocsátott üvegházhatást okozó gázok miatt. A CCC szerint a jobb felkészülés csökkentheti a károkat, de a jelenlegi ütemben ez nem történik meg.
Baroness Brown, a CCC alkalmazkodási bizottságának elnöke a BBC Newsnak elmondta, hogy „a klímaváltozás hatásai gyorsabban és intenzívebben jelentkeznek, de a kormány mégsem tűnik úgy, hogy komolyan venné ezt a helyzetet.” A jelentés megállapítja, hogy a 46 vizsgált terület közül egy sem mutatott „jó” előrehaladást az éghajlatváltozásra való alkalmazkodás terén, és csupán három terület rendelkezik „jó” tervekkel és politikákkal a jövőre nézve.
Az egészségügyi szektor az egyik legrosszabbul felkészült terület. A CCC rámutat a szélsőséges hőmérséklethez köthető halálesetek számának növekedésére, emellett a kórházak is sebezhetőek a hőség miatt. Baroness Brown példának hozta fel a londoni Guy’s és St Thomas’ kórházat, amely a 2022 júliusi hőség miatt adatközpontjainak leállásával küzdött. Ez azt eredményezte, hogy nem tudták működtetni az időpontfoglaló rendszerüket a magas kereslet idején, így papíralapú időpontokhoz kellett visszatérniük. „Több ezer kritikus vizsgálatra vonatkozó időpontot veszítettünk el” – tette hozzá.
A területi árvízvédelem is komoly kihívásokkal szembesül. Az árvízvédelmi tervek és politikák a CCC korábbi jelentéséhez képest romlottak. Az ősi Tenbury Wells városa, amely az elmúlt négy évben többször is árvizet szenvedett el, legutóbb 2024 novemberében került nehéz helyzetbe. Polly Pearce, egy karitatív bolt vezetője elmondta, hogy boltjukat elöntötte a víz. „Olyan gyorsan történt… mint egy tsunami” – mondta. Az üzletek többsége bezárt, mivel az ismétlődő árvizek költségei tönkretették őket.
A kormány ugyanakkor elkötelezettnek mutatkozott a lakosság támogatásában, és azt ígérte, hogy a nyáron megkezdik a tulajdonok árvízvédelmét. A CCC néhány területen, például a vállalkozások és pénzügyi intézmények kockázatainak azonosítására irányuló tervekben előrelépést tapasztalt. A kérdések középpontjában azonban a költségek állnak. Baroness Brown figyelmeztetett, hogy ha a kormány halogatja az éghajlatváltozással kapcsolatos felkészülést a költségek csökkentése érdekében, az „óriási hiba” lenne, és hosszú távon gazdasági károkat okozhat. „Ez nem holnapi probléma, hanem mai probléma” – tette hozzá. A BBC által benyújtott információszabadság iránti kérelem alapján a Környezetvédelmi és Vidékfejlesztési Minisztériumban mindössze 18 munkavállaló dolgozik teljes munkaidőben az éghajlatváltozással kapcsolatos alkalmazkodáson. Ez a Defra közel 6600 fős teljes munkaidős állományának mindössze 0,3%-át teszi ki. A Defra megjegyezte, hogy egyes alkalmazottak részmunkaidőben is foglalkoznak az éghajlatváltozással, és a számok nem tartalmazzák a kormány más részein dolgozókat sem.

