
Vízumok, ruhák és whisky – Amit tudni érdemes az Egyesült Királyság és India kereskedelmi megállapodásáról
Az Egyesült Királyság és India között létrejött kereskedelmi megállapodás jelentős lépést jelent a két ország közötti gazdasági kapcsolatok erősítésében. A kereskedelmi megállapodás célja, hogy olcsóbbá és egyszerűbbé tegye az áruk és szolgáltatások vásárlását és értékesítését, amelyből mindkét ország gazdasága profitálhat. Az brit kormány a megállapodást a „legnagyobb és legfontosabb” kereskedelmi egyezménynek nevezte, amelyet az Egyesült Királyság az Európai Unióból való kilépése óta, 2020 óta aláírt.
A megállapodás keretében az Egyesült Királyság csökkentette az Indiából érkező árukra kivetett adókat, míg India is hasonló lépéseket tett az Egyesült Királyságból importált termékek esetében. Az egyezmény lehetőséget teremt arra, hogy a brit cégek több szolgáltatási szerződésért versenyezzenek Indiában, ami új piaci lehetőségeket nyithat meg számukra. Fontos megjegyezni, hogy a kereskedelmi megállapodás nem fog azonnali hatályba lépni, a várakozások szerint legkorábban egy éven belül kezdődhet el a működése. Az Egyesült Királyság kormánya azonban arra számít, hogy a vámok csökkentése, például a ruházati cikkek, ékszerek és fagyasztott garnélák esetében, hosszú távon olcsóbb árakat és szélesebb választékot jelenthet a fogyasztók számára.
A megállapodás különösen kedvező lehet az Egyesült Királyság olyan iparágainak, mint az autógyártás és a whisky előállítás, amelyek eddig jelentős vámterhekkel néztek szembe. Például a whisky és gin behozatalára vonatkozó vámok Indiába a jelenlegi 150%-ról 75%-ra csökkennek, és a megállapodás tizedik évében tovább csökkennek 40%-ra. Az autók vámjai több mint 100%-ról 10%-ra esnek vissza. Ez a változás kedvezően fog hatni az érintett iparágakra, különösen figyelembe véve, hogy az Egyesült Államok által kivetett vámok miatt ezek az iparágak már így is nehézségekkel küzdenek. A csökkentett vámok miatt az indiai cégek kevesebb importdíjat fognak fizetni, ami ösztönözheti az Egyesült Királyságból származó termékek iránti keresletet.
Az Egyesült Királyság és India közötti kereskedelem tavaly összesen 42 milliárd fontot tett ki, és a brit kormány tervei szerint ez a megállapodás évente további 25,5 milliárd fonttal növelheti ezt az összeget 2040-re. Ez a szám a brit gazdaság számára is kedvező hatásokat hozhat, hiszen a várakozások szerint a megállapodás hosszú távon 4,8 milliárd fonttal növelheti az Egyesült Királyság GDP-jét, amely tavaly 2851 milliárd font volt. Bár ez a növekedés nem tűnik nagynak a teljes gazdasághoz viszonyítva, India várhatóan a világ harmadik legnagyobb gazdaságává válik néhány éven belül, ami rengeteg potenciális vásárlót jelent. India ambiciózus célokat tűzött ki, tervei szerint szeretné 2030-ra 1 trillió dollárral (750 milliárd font) növelni exportját, ami szintén kedvező lehetőséget teremt az Egyesült Királyság számára.
A megállapodás egyik általános kihívása az volt, hogy India komoly követelményeket támasztott az indiai szakemberek és diákok vízumainak kezelésével kapcsolatban. A brit kormány azonban kijelentette, hogy a megállapodás nem érinti a bevándorlási politikát, beleértve az Egyesült Királyságban tanuló indiai diákok lehetőségeit. Ugyanakkor a megállapodás tartalmaz egy hároméves mentességet a társadalombiztosítási járulékok alól az Egyesült Királyságban rövid távú vízummal dolgozó indiai munkavállalók számára. Ez a megállapodás, amelyet Dupla Járulék Megállapodásnak neveznek, biztosítja, hogy a társadalombiztosítási hozzájárulásokat ne kelljen több országban is befizetni, és India számára kiemelten fontos volt a tárgyalások során.
A brit üzleti szektor vezetője, Jonathan Reynolds elmondta, hogy a megállapodás lehetőséget ad arra, hogy bizonyos szakképzettséggel rendelkező emberek ideiglenesen dolgozhassanak az Egyesült Királyságban. Hozzátette, hogy ez a megállapodás egy kis számú vízumot nyit meg a séfek, zenészek és jógaoktatók számára, összesen körülbelül 1800 embert érintve. Az Egyesült Királyság és India közötti kereskedelmi megállapodás tehát nemcsak gazdasági, hanem kulturális hatásokat is magában hordoz, hiszen a két ország közötti kapcsolatok erősödése hosszú távon számos jótékony következménnyel járhat.

