
A vezető nélküli járművek fokozatos térnyerése
Mike Johns nem gondolta volna, hogy a Los Angelesből Scottsdale-be tartó decemberi visszaútja világszerte elterjedt hír lesz. Az útja előtt egy önvezető taxit foglalt, és izgalmas élményként élte meg, amikor beszállt a járműbe, miközben kíváncsi járókelők nézték. Azonban sokkal több figyelmet kapott, mint amire számított. Johns tapasztalata szerint a Waymo nevű önvezető taxival körbe-körbe járt egy parkolóban, miközben a járókelők továbbra is figyelték a helyzetet. Az autó nem működött megfelelően, és Johns-nak nem volt nyilvánvaló módja annak, hogy megoldja a problémát – közben pedig el kellett érnie a járatát. Az élménye során készített videót szinte azonnal felkapta a közösségi média, és a világ különböző televíziói is bemutatták, ébresztve a közvélemény kételyeit az önvezető autók kapcsán, és felvetve a kérdést, mennyire készek ezek a járművek a valódi utasok szállítására.
„Miért történik ez velem egy hétfő reggel?” – kérdezte Johns a felvételen, miközben a jármű körbe-körbe haladt. Végül a kocsiban aktiválódott egy hang, amely arra utasította, hogy használja a Waymo applikációt, hogy visszanyerje az irányítást az autó felett. A Waymo, amely az Alphabet nevű cég tulajdonában áll, amely a Google anyavállalata, a BBC-nek elmondta, hogy szinte azonnal kiadott egy szoftverfrissítést, amely megoldotta a problémát. A vállalat azt állítja, hogy önvezető rendszere „jobban teljesít a balesetek elkerülésében, mint az emberek”, ami sérülésekhez, légzsákok kioldásához és rendőrségi jelentésekhez vezethet. Azonban Johns tapasztalata nem az első eset, amikor a cégnek lépéseket kellett tennie. Tavaly a cég több mint 600 autót hívott vissza, miután egyikük nekiütközött egy utcai lámpának. 2024 májusában pedig az Egyesült Államok Nemzeti Autópálya Közlekedési Biztonsági Hivatala (NHTSA) vizsgálatot indított 22 Waymo járművel kapcsolatos incidens miatt.
A versenytárs szolgáltatások számára sem alakult kedvezően az önvezető jövő. Decemberben az amerikai autóipari óriás, a General Motors bezárta önvezető autókkal foglalkozó leányvállalatát, a Cruise-t. A GM a stratégiai változást a „szükséges jelentős idő és erőforrások” miatt indokolta, amelyek a vállalkozás bővítéséhez kellenek. 2023 októberében az egyik Cruise jármű elütött egy gyalogost, és több mint 6 méteren keresztül vonszolta, súlyos sérüléseket okozva. Közben tavaly februárban kiderült, hogy az Apple hírhedt önvezető autóprojektje megszűnik. Az Uber 2020-ban feladta saját önvezető autós törekvéseit. Azonban néhány nagy szereplő, mint például a Zoox (az Amazon tulajdona), a chipgyártó Nvidia és Elon Musk Tesla, továbbra is versenyben van. A Waymo azonban továbbra is az Egyesült Államok vezető szereplője, már működtet önvezető taxisokat Phoenixben, San Franciscóban, Los Angelesben és Austinban, Texasban, és hamarosan Atlanta és Miami városában is tervezi a bevezetést.
De miért sikerült a Waymónak ott, ahol mások, legalábbis az Egyesült Államokban, megbuktak? „Három dolog – emberek, pénz és folyamat” – mondja Sven Beiker, a Stanford Graduate School of Business oktatója és a Silicon Valley Mobility autóipari tanácsadó cég ügyvezető igazgatója. Beiker hangsúlyozza, hogy a Waymo az évek során az autonóm járműtechnológia vezető szakembereit alkalmazta, mögötte áll a Google-tulajdonos Alphabet pénzügyi ereje, és alapos megközelítést alakított ki. „Valóban sikerült szabályozói együttműködés keretein belül dolgozniuk, hogy biztosítsák, amit bevezetnek, az biztonságos legyen.”
A jövőbeli önvezető szolgáltatások elsőként valószínűleg a kedvező időjárású régiókban fognak megjelenni – mondja Philipp Kampshoff, a McKinsey globális autóipari és összeszerelési gyakorlatának társelnöke. Ez magában foglalja az Egyesült Államok déli államait, például Texas és Florida területeit, ahol a Waymo már tervez. „A robo-taxik sokkal jobban működnek kedvező időjárási körülmények között, míg a nehéz havazásban még mindig küzdenek” – mondja Kampshoff. Emellett kiemeli, hogy az akkumulátorok melegebb körülmények között jobban teljesítenek, ami különösen fontos az önvezető autók számára, amelyeknek sok energiára van szükségük a fedélzeti számításhoz. „Összességében a 2020-as évek második felében városról városra fogunk látni a technológia bevezetését” – mondja.
Azonban ez egy lassú folyamat lesz. „Ez valójában egy munkaigényes folyamat, amely sok emberi vezetést igényel” – mondja Beiker. „Szükséges, hogy ezeket a járműveket végigvezessük azokon az utcákon, ahol be kívánjuk vezetni őket, és ezt újra és újra meg kell tenni, valamint részben manuálisan kell szerkeszteni az adatokat.” Az egész folyamatot a biztonsági aggályok is hátráltathatják. „Ez csak akkor fog megtörténni, ha nem történnek súlyos balesetek. Amint nagy balesetek történnek, sok ilyen működést leállítanak” – figyelmeztet Kampshoff.
Aki önvezető teherautók fejlesztésén dolgozik, az számára a biztonság még nagyobb aggodalomra ad okot. „A biztonság az elsődleges szempont, amellyel dolgozunk” – mondja David Liu, a Plus vezérigazgatója, amely önvezető szoftvereket készít teherautókhoz, és globális cégekkel, mint az Amazon, Hyundai és Volkswagen dolgozik együtt. Liu hangsúlyozza, hogy az önvezető teherautóknak és járműveknek sokkal biztonságosabbnak kell lenniük, mint az átlagos ember által vezetett járművek. „Az emberi vezetők nagyszerűek, de nem hibátlanok. A balesetek többsége figyelmetlenség miatt következik be, amit a technológia nem tapasztal” – magyarázza Liu. „Egy robo-taxi általában városokban, alacsony sebességű környezetben közlekedik, míg a teherautók általában autópályákon, magasabb sebességgel.”
A jövő önvezető autói fejlesztése szempontjából érdemes figyelemmel követni Kínát is. Wuhan városában több mint 500 önvezető autót üzemeltet a Baidu nevű vállalat. Az ország egész területén 16 városban működnek önvezető autók, és 19 gyártó teszteli őket. „Határozottan több a verseny… négy vagy öt olyan cég van, amely nagyon hasonló a Waymóhoz” – mondja Beiker, aki jelenleg egy, a robo-taxi bevezetéséről szóló tanulmányon dolgozik, amelyet Svédország innovációs ügynöksége, a Vinnova támogat. Visszatérve Scottsdale-be,

