Gazdaság,  Hírek

Az infláció üteme az Egyesült Királyságban: Mennyire drágulnak a termékek?

Az Egyesült Királyságban a 2025 márciusáig eltelt tizenkét hónap alatt a fogyasztói árak 2,6%-kal emelkedtek, ami alacsonyabb ütem, mint az előző hónapban, de még mindig meghaladja a Bank of England által kitűzött 2%-os célt. A Bank of England folyamatosan állítja a kamatlábakat, hogy megpróbálja a inflációt a kívánt szinten tartani, és 2025-ben már két alkalommal csökkentette a kamatokat, így jelenleg 4,25%-on állnak. A Bank a közelmúltban figyelmeztetett, hogy 2025-ben várhatóan ismét emelkedni fog az infláció, amely a különböző termékek és szolgáltatások áremelkedését jelenti egy adott időszakon belül. Például, ha egy liter tej ára 1 font, de egy év múlva 1,05 font lesz, akkor a tej inflációja 5%-os.

A brit Statisztikai Hivatal (ONS) folyamatosan nyomon követi a mindennapi termékek, például élelmiszerek és üzemanyagok árait. Ez a „kosár” rendszeresen frissül, hogy tükrözze a vásárlási trendeket; például a 2025-ös évben virtuális valóság headsetek és jóga szőnyegek kerültek be a kosárba, míg a helyi újsághirdetések eltávolításra kerültek. Az ONS figyeli az árak változását az előző tizenkét hónapban, hogy kiszámítsa az inflációt. A legfőbb inflációs mutató, amelyet a fogyasztói árindexnek (CPI) neveznek, minden hónapban közzétételre kerül. A legfrissebb adatok szerint a CPI 2,6%-os értéket mutatott a 2025 márciusáig terjedő időszakra, ami csökkenést jelent a februári 2,8%-hoz képest. Ez a csökkenés nagyobb mértékű volt, mint amit az elemzők előre jeleztek, és az ONS szerint a ruházati és lábbeli árak csökkenése játszotta a fő szerepet ebben a folyamatban.

A Bank of England más inflációs mutatókat is figyelembe vesz, például a „maginflációt”, amikor döntéseket hoz a kamatok változtatásáról. A mag CPI nem tartalmazza az élelmiszer- és energiaárakat, mivel ezek gyakran ingadozóak, így jobban tükrözhetik a hosszú távú trendeket. A maginfláció márciusban 3,4%-ra csökkent, ami enyhe visszaesés a februári 3,5%-hoz képest. Az infláció jelentősen csökkent a 2022 októberi 11,1%-ról, ami 40 év óta a legmagasabb szint volt. Azonban ez nem jelenti azt, hogy az árak csökkennek, csupán annyit jelent, hogy az emelkedés üteme lassult. Az infláció 2022-ben a Covid-világjárvány utáni olaj- és gázkereslet növekedése miatt gyorsult fel, és az energiaárak ismét megugrottak, amikor Oroszország megszállta Ukrajnát. A magasabb élelmiszerárak is hozzájárultak ahhoz, hogy az infláció tartósan a 2%-os cél fölött maradjon.

Amikor az infláció emelkedni kezdett, a Bank of England 5,25%-ra emelte a kamatokat, ami 16 éve a legmagasabb szint volt. Az elképzelés az, hogy ha a kölcsönzést drágábbá teszik, az emberek kevesebb pénzzel rendelkeznek, így csökken a fogyasztásuk. Ezen kívül a megtakarításokat is ösztönözhetik, ami csökkenti a termékek iránti keresletet, és lassítja az árak emelkedését. Azonban a kamatok emelése kockázatot jelenthet a gazdaságra nézve; például a lakástulajdonosok magasabb jelzálogkölcsön-törlesztésekkel néznek szembe, ami felülmúlhatja a kedvezőbb megtakarítási ajánlatokat. A vállalkozások is kevesebb pénzt kölcsönöznek, így kevésbé valószínű, hogy új munkahelyeket teremtenek. A Bank of England 2024 augusztusában és novemberében, valamint 2025 februárjában és májusában csökkentette a kamatokat, elérve a 4,25%-ot. Andrew Bailey, a Bank kormányzója elmondta, hogy a májusi döntés az infláció csökkenésének eredménye, és jelezte, hogy további „fokozatos és óvatos” csökkentések várhatóak.

A Bank ugyanakkor figyelmeztetett, hogy az Egyesült Államok által bevezetett vámok bizonyítják, mennyire kiszámíthatatlan lehet a globális gazdaság. A Bank előrejelzése szerint a vámok lelassíthatják az Egyesült Királyság gazdaságát, és alacsonyabb inflációt eredményezhetnek, mint amire számítottak. Az Egyesült Államokban is csökkent az infláció, márciusra 2,4%-ra, ami csökkenést jelentett a februári 2,8%-hoz képest, de még mindig meghaladja a központi bank 2%-os célját.

A legfrissebb hivatalos adatok szerint Nagy-Britanniában a rendszeres bérek a december és február közötti időszakban a inflációt meghaladó mértékben emelkedtek. Az átlagos éves bérnövekedés (bónuszok nélkül) 5,9%-os volt, míg az infláció figyelembevételével a bérek 3%-kal emelkedtek. A magánszektor jövedelme a közszolgáltatások béréhez képest nagyobb mértékben nőtt. Az Egyesült Államok és az EU országai is próbálják korlátozni az árnövekedéseket, hiszen a közös érdekük a gazdaság stabilizálása.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/c17rgd8e9gjo

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük