Gazdaság,  Hírek

Kik nyertek és kik veszítettek a brit-európai megállapodásból?

A Brexit utáni brit és uniós kapcsolatok rendezéséről szóló megállapodást írtak alá Londonban, amely számos fontos kérdést érint, többek között a védelem, a halászat, az élelmiszerkereskedelem és a fiatalok szabad mozgása terén. Az egyezmény részleteit a BBC Verify vizsgálta meg, kiemelve a potenciális nyerteseket és veszteseket, akik a megállapodás hatásait érzékelhetik.

A brit élelmiszer-exportőrök a megállapodás egyik nyertesei lehetnek, mivel a jövőbeni élelmiszer-biztonsági megállapodás révén kevesebb ellenőrzésre számíthatnak. A Brexit óta a brit áruk, köztük az élelmiszerek, új ellenőrzéseken és extra adminisztráción kellett átesniük, ami jelentősen csökkentette az uniós piacra irányuló exportot. Az élelmiszer-exportok volumene 2024-re 34%-kal csökkent a 2019-es évhez képest, amiért az ipar a megnövekedett bürokráciát okolja. Az új megállapodás, ha aláírják és teljes mértékben végrehajtják, csökkentheti a papírmunkát, enyhítheti az ellenőrzéseket, sőt, akár a nyers húsok behozatali tilalmát is feloldhatja. 2023-ban a brit élelmiszer- és italexportok értéke 14 milliárd font volt, ami az összes külföldi eladás 57%-át tette ki. Azonban a megállapodás feltételekkel jár, beleértve azt is, hogy az Egyesült Királyságnak követnie kell a jövőbeli uniós élelmiszer-szabványokat, valamint el kell fogadnia, hogy az Európai Bíróság dönt a vitás ügyekben.

A halászat terén is fontos változások történtek. A brit halászkörök számára hátrányos, hogy a megállapodás értelmében az EU halászhajói további 12 évig férhetnek hozzá a brit vizekhez, ami a Boris Johnson által vezetett kormány által korábban megkötött megállapodás kiterjesztése. Az új megállapodás szerint az EU halászhajói a brit vizekhez való hozzáférésért cserébe 25%-ot átadnak a fogási kvótájukból. A skót halászati szövetség vezetője, Elspeth Macdonald, éles kritikával illette a megállapodást, mondván, hogy a hosszú távú megállapodás gyengíti az ipar tárgyalási pozícióját. A brit miniszterelnök, Sir Keir Starmer azonban hangsúlyozta, hogy az EU halászhajói nem fognak többet fogni a brit vizeken, és hogy a brit halászok számára könnyebb lesz termékeik exportálása.

A fiatalok számára is kedvező változások várhatóak, mivel a megállapodás lehetővé tenné, hogy a brit és uniós fiatalok szabadabban dolgozhassanak és tanulhassanak egymás területén. Az eddigi ifjúsági mobilitási programok 18 és 30 év közötti korosztályra összpontosítottak. Azonban a fiatalok mobilitásának növekedése egyesek szerint hatással lehet az Egyesült Királyság bevándorlási adataira is. A Migrációs Megfigyelő Központ munkatársa, Madeleine Sumption arra figyelmeztetett, hogy a program rövid távon növelheti a nettó bevándorlást, de ha mindenki időben távozik az Egyesült Királyságból, a hosszú távú hatás minimális lesz.

A brit turisták számára is kedvező változások várhatóak, mivel a megállapodás értelmében használhatják az eGates-t az EU repülőterein. Azonban a részletek még nem tisztázottak, és nem tudni, hogy mikor lépnek életbe ezek a változások. A brit kormány szerint a brit nyaralók könnyebben kerülhetik el a hosszú sorokat a határellenőrzésnél, de a gyakorlatban a változások attól függenek, hogy a különböző határátkelők milyen technológiát alkalmaznak.

A brit védelmi ipar is nyertese lehet a megállapodásnak, mivel brit cégek részesedhetnek az EU új fegyverkezési alapjából, amely összesen 150 milliárd euró kölcsönt biztosít a tagállamok számára. Ez lehetőséget ad arra, hogy az EU-s cégek brit gyártóktól vásároljanak. A brit védelmi ipar jelentős mértékben hozzájárul a gazdasághoz, és a jövőbeni részvétel részletei még kidolgozás alatt állnak.

A Brexit utáni brit-uniós kapcsolatok új alapokra helyezése sok kérdést felvet, és bár a megállapodás számos előnyt hordoz, a kihívások is jelentősek maradnak. A jövőbeli együttműködés és a részletek kidolgozása kulcsfontosságú lesz a felek közötti viszony javítása érdekében.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/cz63d82z785o

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük