Gazdaság,  Hírek

Miliband a globális együttműködés fontosságára figyelmeztet az energiaválság idején

Ed Miliband, az Egyesült Királyság energiaügyi minisztere, a globális energiaellátás kockázatainak csökkentésére hívta fel a figyelmet, együttműködésre ösztönözve a világ országait. E szavakat a londoni energiabiztonsági csúcstalálkozó megnyitóján fogalmazta meg, amelyen több mint 50 kormány képviselői vettek részt, köztük az Egyesült Államok és az Európai Unió delegátusai is. Miliband hangsúlyozta, hogy az energia „fegyverré alakítása” komoly kockázatokat jelent, utalva ezzel a háborúra, amely Oroszország Ukrajnában folytatott inváziójával kezdődött, és amely jelentős hatással volt a gázárakra. A találkozón a résztvevők arról tanácskoznak, hogyan lehet csökkenteni a háborúk által generált energiaellátási kockázatokat Európában és a Közel-Keleten, az Egyesült Államok és Kína közötti kereskedelmi háború következményeit, az extrém időjárási jelenségeket, a tenger alatti kábelek elleni támadásokat és a kiberháborút.

Megnyitó beszédében Miliband elismerte a fosszilis tüzelőanyagok szerepét az energiaellátásban, de világossá tette, hogy az Egyesült Királyság számára a jövő alacsony szén-dioxid-kibocsátású energiaforrásokban rejlik. Ezt nem csupán a klímaváltozás elleni küzdelem érdekében tartja fontosnak, hanem az energiaellátás biztonságának megteremtése miatt is. A csúcstalálkozót az Egyesült Királyság és a Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) közösen szervezi. Az IEA vezetője, Fatih Birol a BBC-nek nyilatkozva elmondta, hogy a nemzetközi színtéren növekvő „fragmentáció” figyelhető meg, amely miatt az országok képtelenek megoldani az energiaellátás legnagyobb kockázatait. Birol szerint a tartós megoldás az energiaellátás kihívásaira az országok közötti együttműködés révén érhető el. A háború Ukrajnában és Donald Trump kereskedelmi háborúja különösen kedvezőtlen hatással volt az energiaárakra, amelyek a globális gázpiacon jelentős emelkedéshez vezettek. A háború után a gázárak mintegy 50%-kal nőttek a Covid előtti szinthez képest.

Európa kezdetben képes volt pótolni az orosz gáz hiányát az Egyesült Államokból származó cseppfolyósított földgáz (LNG) vásárlásával, de ez a forrás most veszélybe került, mivel a blok és Trump elnök közötti kapcsolatok romlanak. Az Egyesült Államok részvétele a csúcstalálkozón Birol szerint „sikernek” tekinthető, de Trump adminisztrációja erősen kritizálta az IEA-t a tiszta energia népszerűsítése miatt, valamint az olaj- és gáztermelés csökkenésére vonatkozó előrejelzései miatt. Számos think tank és kutató védte az IEA álláspontját, kiemelve, hogy az ügynökség megbízhatóbb előrejelzéseket ad a globális olajkereslet jövőjéről, mint a fosszilis tüzelőanyagokkal foglalkozó vállalatok.

A csúcstalálkozón Miliband felolvasta III. Károly király levelét is, amelyben a király hangsúlyozta, hogy a tisztább energiaforrásokra való áttérés és az állampolgárok energiaellátásának biztonsága érdekében az ilyen találkozók létfontosságúak a nemzetek közötti tapasztalatcserében, különösen a globális délen és a Commonwealth országai között. Az Egyesült Királyság kormánya célja, hogy 2030-ra a brit villamosenergia-mix 95%-a tiszta energiaforrásokból származzon, jelenleg ez az arány körülbelül 60%. Miliband a BBC R4 Today programjában kifejtette, hogy ez garantálni fogja az alacsonyabb energiaárakat 2030-ra.

A jövő energiájának biztosítása nemcsak a gazdasági szempontok miatt fontos, hanem a környezeti kihívásokkal is szembe kell nézni. A globális klímaváltozás hatásait mindannyian érzékeljük, és a tiszta energiaforrások felé való elmozdulás az egyetlen módja annak, hogy biztosítsuk bolygónk jövőjét. A csúcstalálkozón elhangzottak alapján a világ vezetőinek együtt kell működniük a fenntartható energiaforrások kiaknázásában, hogy megvédhessük a jövő generációit a klímaváltozás következményeitől. Az energiaátmenet már folyamatban van, és bár nem mindig zökkenőmentes, a közös erőfeszítések segíthetnek abban, hogy egy biztonságosabb és fenntarthatóbb jövőt építsünk.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/cp8kr8k28z2o

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük