Gazdaság,  Hírek

Nagy csapás a megújuló energiának: elhalasztották a jelentős szélerőmű projektet

A dán Orsted energiaipari vállalat nemrégiben bejelentette, hogy leállítja a Hornsea 4 nevű hatalmas szélerőmű projektet, amely az Egyesült Királyság keleti partvidékén, East Yorkshire közelében valósult volna meg. Ez a szélerőmű a világ egyik legnagyobb offshore szélerőműve lett volna, a tervezett kapacitása elérte volna a 2,4 GW-t, ami több mint egy millió háztartás villamosenergia-igényét fedezte volna. Az Orsted közleménye szerint a projekt gazdasági szempontból már nem volt fenntartható, annak ellenére, hogy a dán vállalat 15 éves szerződést írt alá az Egyesült Királyság kormányával, amely garantálta a megtermelt energia eladását egy előre meghatározott áron.

Az Egyesült Királyság offshore szélerőmű szektora az utóbbi években drasztikusan emelkedő költségekkel küzd, amit a kormány is elismert. A Energia Biztonságért és Zéró Kibocsátásért Felelős Minisztérium (DESNZ) szóvivője rámutatott, hogy a globális infláció és a beszállítói láncok megszorításai hatással vannak az iparra Európa-szerte. Az Orsted döntése nem egyedülálló, hiszen júliusban a svéd Vattenfall is leállította egy 1,4 GW kapacitású szélerőmű fejlesztését Norfolk partjainál, szintén az emelkedő költségek miatt. Ezt a projektet a német RWE energiaipari vállalat vette meg, amely azt ígérte, hogy folytatja a fejlesztést.

A helyzet aggasztó kérdéseket vet fel a brit kormány 2030-ra kitűzött tiszta energiára vonatkozó célkitűzéseivel kapcsolatban, amelyek a Labour kormány öt központi „küldetésének” egyike. Jelenleg az ország áramtermelésének kicsit több mint fele származik szélerőművekből, napenergiából, nukleáris energiából és biomasszából. A brit kormány célja, hogy ezt az arányt 2030-ra 95%-ra növelje, ami mindössze öt éven belül valósulna meg. A cél eléréséhez az Egyesült Királyságnak meg kellene háromszoroznia az offshore szélerőművek kapacitását, és meg kellene dupláznia a nap- és szárazföldi szélerőművek mennyiségét is, ahogyan az Aurora Energy becslései mutatják. Továbbá, jelentős fejlesztések szükségesek az elektromos hálózatban is, beleértve 620 mérföld új elektromos vezetéket, valamint transzformátorállomásokat és egyéb berendezéseket.

A helyi közösségek egyre inkább ellenállnak a nagyobb energiainfrastruktúrák létrehozásának közelükben, ami tovább bonyolítja a helyzetet. Néhány iparági szakértő, valamint a Konzervatív és Reformpártok képviselői úgy vélik, hogy a 2030-as cél elérhetetlen. Dieter Helm, az Oxfordi Egyetem közgazdasági politika professzora már régóta arra figyelmeztet, hogy az ilyen infrastruktúra felépítése a kitűzött időkereten belül szinte lehetetlen feladat. „Ha nem sikerül elérni egy nagyon rövid távú célt, az maximalizálja a költségeket” – figyelmeztetett.

Chris Stark, a kormány Tiszta Energia 2030 küldetésének vezetője elismerte, hogy a cél elérése „nagyon nehéz” lesz, de úgy véli, hogy egy „Herculesi erőfeszítéssel” mégis megvalósítható. Ed Miliband energiaügyi miniszter is elfogadta, hogy a terv ambiciózus és vitatott, de hangsúlyozta, hogy elengedhetetlen a költségek csökkentése, a klímaválság kezelése és az energiaellátás biztonságának megteremtése érdekében.

A brit kormány azt ígérte, hogy együttműködik az Orsteddel, hogy a Hornsea 4 projektet „újra pályára állítsák”, és úgy vélik, hogy a tiszta energia küldetése még mindig elérhető. „Erős projektportfóliónk van, amely lehetővé teszi számunkra, hogy 2030-ra tiszta energiát biztosítsunk, és küldetésorientált megközelítésünk biztosítja, hogy a globális nyomás és az egyedi kereskedelmi döntések ellenére elérjük céljainkat” – mondta egy szóvivő.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/ce848g8l8vro

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük