
Októberben államosítják a Greater Angliát
A Greater Anglia vasúttársaság bejelentette, hogy idén ősszel állami kézbe kerül. Az East of England területén, valamint Londonba közlekedő vonatok üzemeltetését végző cég 2023. október 12-én lesz államosítva. A társaság tájékoztatása szerint az átállás nem érinti a vonatjáratokat, menetrendeket és az állomások szolgáltatásait, valamint az alkalmazottak szerepei is változatlanok maradnak. Martin Beable, a cég ügyvezető igazgatója hangsúlyozta, hogy a vállalat továbbra is a szolgáltatások nyújtására fog összpontosítani, míg a közlekedési minisztérium (Department for Transport, DfT) célja a „zökkenőmentes” átmenet biztosítása.
A Greater Anglia vonatai Essexben, Suffolkban, Norfolkban, Cambridgeshire-ben és Hertfordshire-ben közlekednek, beleértve a Stansted Express repülőtéri szolgáltatást is. A kormány decemberben jelentette be, hogy a cég 2025-re állami tulajdonba kerül. A kormányzati álláspont szerint a brit szolgáltatások államosítása akár 150 millió font megtakarítást is eredményezhet, és remélik, hogy e lépés segít csökkenteni a késéseket és lemondásokat.
A közlekedési minisztérium szóvivője elmondta: „Az szolgáltatások állami kézbe vitele lehetővé teszi számunkra, hogy összekapcsoljuk a síneket és a vonatokat, és hosszú távon a legjobb értéket nyújtsuk az adófizetőknek.” Kiemelte, hogy szorosan együttműködnek az üzemeltetőkkel, hogy zökkenőmentes és problémamentes átmenetet biztosítsanak az utasok számára.
A kormány megerősítette, hogy a South Western Railway is államosításra kerül még ebben a hónapban, majd a c2c követi őket júliusban. A Munkáspárt tavaly novemberben elfogadta az Utasvasúti Szolgáltatások (Állami Tulajdon) Törvényét, amely lehetővé teszi számukra a hatalom gyakorlását. A kormány tervei között szerepel egy új, független szerv, a Great British Railways (GBR) létrehozása, amely átvállalja a magáncégek által birtokolt szolgáltatási szerződéseket, ahogy azok lejárnak az elkövetkező években.
Pam Cox, Colchester Munkáspárti képviselője büszkén nyilatkozott arról, hogy részt vett a törvény megszavazásában. Véleménye szerint ez a megközelítés „jobb és megbízhatóbb” vonatszolgáltatásokat fog eredményezni. Ugyanakkor Will Russell, a Brentwoodi Önkormányzat Konzervatív csoportjának vezetője figyelmeztetett arra, hogy az állami tulajdonba vétel „gátolhatja a versenyt”. Elmondása szerint az állami tulajdon a nyilvános szolgáltatásokból elvonhatja a forrásokat, miközben a gyengén teljesítő szolgáltatásokat kellene támogatniuk, ami adófizetői terhet jelenthet.
A hírek szerint a Greater Anglia államosítása és a brit vasúti szolgáltatások központosítása széles körű érdeklődést váltott ki a közlekedési szakmában és a politikai életben egyaránt. Az utasok, a munkavállalók és a helyi közösségek is figyelemmel kísérik a fejleményeket, mivel az államosítás hosszú távú hatásokat gyakorolhat a közlekedési infrastruktúrára és a szolgáltatások színvonalára. A kormány célja, hogy a közlekedési szolgáltatások hatékonyabbá váljanak, és hogy az utasok megbízhatóbb, kényelmesebb élményben részesüljenek, miközben a költségvetési kiadások is csökkennek.
A következő hónapokban várhatóan további információk és részletek derülnek ki az átállás menetéről és a jövőbeni fejlesztésekről, amelyek a brit vasúti rendszert érintik. A közlekedési minisztérium hangsúlyozza, hogy mindent megtesznek annak érdekében, hogy az utasok számára a lehető legkevesebb kellemetlenséggel járjon a változás.

