Gazdaság,  Hírek

Tárgyalásra készül az USA és Kína – ki enged előbb a vámtarifák ügyében?

A közeljövőben svájci területen kezdődnek el az amerikai és kínai tisztviselők közötti kereskedelmi tárgyalások, amelyek várhatóan jelentős hatással lesznek a két ország közötti gazdasági kapcsolatokra. A megbeszélésekre azután kerül sor, hogy Donald Trump amerikai elnök áprilisban 145%-os vámot vezetett be Kínára, amire Peking 125%-os vámmal válaszolt. Ezek a lépések a két ország közötti kereskedelem drámai csökkenéséhez vezettek, ami sok elemző és gazdasági szakértő figyelmét felkeltette. A kérdés most az, hogy ki fog először engedni a vámok terén, és milyen következményei lesznek ennek a kétoldalú kapcsolatokra.

A BBC tapasztalt észak-amerikai és ázsiai újságírói, Bernd Debusmann és Tessa Wong, alaposan elemzik az Egyesült Államok és Kína lépéseit a tárgyalások előtt. Az utóbbi időszak eseményei, beleértve a vámtarifák emelkedését, arra figyelmeztetnek, hogy a kereskedelmi feszültségek tovább fokozódhatnak, ha a felek nem tudnak megállapodni. A kereskedelem csökkenése nemcsak a két ország gazdaságát érinti, hanem globális szinten is következményekkel járhat, hiszen az Egyesült Államok és Kína a világ legnagyobb gazdasági hatalmai közé tartoznak.

A tárgyalások kiemelt témája a kereskedelmi egyenlőtlenségek kezelése lesz, amelyről Trump elnök többször is beszélt, különösen, amikor az ír kereskedelmi kapcsolatokról esett szó. Trump bírálta az Európai Uniót is, mondván, hogy az Egyesült Államokat „nagyon rosszul” kezelik. Az EU vezetője, Ursula von der Leyen, már most megfogalmazta, hogy az EU egységes választ tervez az amerikai vámokkal szemben, és figyelmeztetett arra, hogy további ellenintézkedések várhatóak, ha a tárgyalások nem hoznak eredményt.

A kereskedelmi tárgyalások mellett a világ más részein is zajlanak fontos események. A közelmúltban a Gázai övezetben zajló háború kapcsán több nemzetközi diákot és friss diplomást tartóztattak le, akik részt vettek a demonstrációkban. Az események hatására a kanadai Ghayda és férje, Ahmad, akik Szíriából származnak, úgy döntöttek, hogy részt vesznek a kanadai választásokon, mivel Szíriában soha nem tudtak politikáról beszélgetni.

A Holokauszt túlélői is részt vettek az éves „Élet menetén”, amely nyolcvan évvel a tábor felszabadítása után zajlott. A résztvevők között voltak gyászolók a Vatikán előtt, valamint világszerte vezetők, akik tiszteletüket fejezték ki Ferenc pápának, aki 88 éves korában elhunyt. A BBC riporterei folyamatosan nyomon követik a világ különböző pontjain zajló eseményeket, és igyekeznek bemutatni a háttérben zajló folyamatokat, például a luxustermékek gyártásának igazságait.

Közben az Egyesült Államok hadseregének támogatása Ukrajna számára is megkérdőjeleződött, ami jelentős űrt hagyhat a térség biztonsági helyzetében. Volodimir Zelenszkij ukrán elnök a legutóbbi európai vezetői csúcstalálkozó után nyilatkozott, és tükröt tartott a nyilvános fehér házi összecsapásra. A helyzet bonyolultságát tovább növeli, hogy az Egyesült Államok nemcsak a kereskedelmi, hanem a katonai kapcsolatait is újraértékeli szövetségeseivel.

A közelgő svájci tárgyalások tehát nemcsak az Egyesült Államok és Kína közötti kereskedelmi feszültségeket hivatottak kezelni, hanem a globális politikai és gazdasági tájat is alakíthatják a jövőbeni események tükrében. A figyelem most a két nagyhatalom vezetőin van, hogy lássuk, miként reagálnak a kihívásokra, és hogy képesek lesznek-e megegyezni a közös érdekek érdekében.

Forrás: https://www.bbc.com/news/videos/c86j6z25eejo

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük