Hírek,  Tech

Űrverseny Elon Musk ellen: új rakétaindítás a dominancia megkérdőjelezésére

Jeff Bezos, az Amazon alapítója, 25 évvel ezelőtt indította el űrvállalatát, a Blue Origint, amely mostanra jelentős mérföldkőhöz érkezett. A vállalat nemrégiben sikeresen fellőtte első űrrakétáját, a New Glenn-t, az Egyesült Államokban, Floridában található Cape Canaveral Űrhadtest Állomásról. A rakéta a helyi idő szerint 02:02-kor indult, ami GMT időszámítás szerint 07:02-t jelent. Ezzel a lépéssel a két leggazdagabb ember, Jeff Bezos és Elon Musk, nyílt versenybe kezdett a kereskedelmi űrkutatás terén, amely a jövő technológiai fejlődését és az űrutazás demokratizálását célozza.

A New Glenn rakéta névadója John Glenn, az első amerikai űrhajós, aki több mint 60 évvel ezelőtt kerülte meg a Földet. A rakéta jelentős teljesítményei között említendő, hogy erősebb, mint a SpaceX által leggyakrabban használt Falcon 9, és képes nagyobb mennyiségű műholdat is szállítani. Bezos célja, hogy a New Glenn rakétát részesítse előnyben a Project Kuiper keretében, amelynek célja, hogy alacsony Föld körüli pályájú műholdakat helyezzen üzembe az internetszolgáltatás megvalósítása érdekében. Ez a projekt közvetlen versenytársa lesz Musk Starlink szolgáltatásának, amely már most is számos műholdat üzemeltet a világ különböző pontjain.

Bár a Blue Origin az utóbbi években nem tudta felvenni a versenyt a SpaceX ütemével, ez a sikeres fellövés komoly lépést jelent a cég számára. A Blue Origin vezérigazgatója, Dave Limp elmondta, hogy „hihetetlenül büszke” a csapatára, és hogy a mai napból sokat tanulhatnak, amit a következő, tavasszal tervezett fellövéskor hasznosítani tudnak. A rakéta indítását megelőzően technikai problémák is felmerültek, amelyek egy jégképződés miatt késleltették a fellövést. Azonban a csapat összefogott, és végül sikerült elérniük a pályára állást.

A fellövés során a Blue Origin munkatársai és a Cape Canaveral körüli nézők egyaránt ujjongtak, amikor a 98 méter magas rakéta elindult az űrbe. A rakéta repülése körülbelül 20 percig tartott, ám a cég megerősítette, hogy nem sikerült a rakéta fő hajtóművét, az úgynevezett boostert, visszafogni az Atlanti-óceánban található platformra. Eredetileg azt tervezte a cég, hogy ezt a hajtóművet újra felhasználják a jövőbeli indításokhoz, de a repülés végén kiderült, hogy elveszett.

A versenyt Elon Musk SpaceX cége már eddig is dominálta, hiszen tavaly 134 rakétaindítást valósított meg. Musk új generációs rakétája, a Starship, amely még nagyobb teljesítménnyel bír, szintén hamarosan tesztelésre kerül. A szakértők szerint a New Glenn rakéta sikeres indítása valódi versenyt teremthet a két cég között, ami a költségek csökkentéséhez is vezethet a űriparban. Dr. Simeon Barber, az Open University kutatója úgy véli, hogy a két cég közötti verseny további innovációkat hozhat, és arra ösztönözheti őket, hogy még nagyobb lépéseket tegyenek.

A kormányok eddig milliárdokat költöttek rakéták építésére és űrmissziók indítására, de a NASA egyre inkább a magánvállalatok irányába mozdul el, hogy csökkentse a közpénzekre gyakorolt nyomást. A NASA már több hatalmas szerződést is kötött a magáncégekkel, hogy űrrakétákat és egyéb űrszolgáltatásokat biztosítsanak. Musk cége, a SpaceX már milliárdos értékű űrszerződéseket nyert el, és a következő amerikai elnökkel való szoros kapcsolata tovább erősítheti pozícióját a piacon. A közeljövőben láthatjuk, hogy a verseny a kereskedelmi űrkutatásban még inkább felélénkül, ahogy a két milliárdos mindent megtesz azért, hogy dominálja az űripart.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/cx24eg7z7zgo

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük