Gazdaság,  Hírek

Az infláció üteme az Egyesült Királyságban: Mennyire drágulnak a termékek?

Az Egyesült Királyságban az infláció mértéke 2.6%-ra emelkedett a március hónapra vonatkozóan, ami ugyan csökkenést mutat a korábbi hónaphoz képest, de még mindig meghaladja a Bank of England által kitűzött 2%-os célt. A Bank of England folyamatosan állítja a kamatlábakat annak érdekében, hogy az inflációt a célértéken tartsa, és 2025-ben kétszer is csökkentette a kamatokat, ezzel 4.25%-ra vitte le azokat. A bank korábban figyelmeztetett, hogy várakozásaik szerint az infláció ismét emelkedni fog 2025-ben. Az infláció a különböző termékek áremelkedését jelenti az idő múlásával. Például, ha egy liter tej ára 1 font, de egy év múlva 1.05 font, akkor az éves tejinfláció 5%-ot jelent.

Az Egyesült Királyságban az Office for National Statistics (ONS) nyomon követi a napi használatú termékek, például élelmiszerek és üzemanyagok árváltozásait. Az ONS egy virtuális „kosár” terméket használ, amelyet rendszeresen frissítenek a vásárlási trendek tükrözésére. 2025-ben új termékek, mint például a virtuális valóság headsetek és a jóga szőnyegek kerültek a kosárba, míg a helyi újsághirdetéseket eltávolították. Az ONS az előző 12 hónap árváltozásait figyeli az infláció kiszámításához. A fő inflációs mutatót, amelyet a Fogyasztói Árindexnek (CPI) neveznek, havonta publikálják. A legfrissebb CPI adat 2.6%-ot mutatott a márciusra vonatkozóan, ami csökkenés az előző hónap 2.8%-ához képest. Ez a csökkenés meghaladja az elemzők várakozásait, amelyet az ONS a ruházati és lábbeli árak csökkenésével magyarázott.

A Bank of England más inflációs mutatókat is figyelembe vesz, például a „maginflációt”, amikor a kamatlábak változtatásáról dönt. A mag CPI nem tartalmazza az élelmiszer- vagy energiaárakat, mivel ezek jellemzően nagyon volatilisak, így jobban tükrözik a hosszú távú trendeket. A maginfláció a márciusi adatok szerint 3.4%-ra csökkent, ami enyhe csökkenés az előző hónap 3.5%-hoz képest. Az infláció jelentősen csökkent, miután 2022 októberében 11.1%-ra ugrott, ami 40 év legmagasabb értéke volt. Azonban ez nem jelenti azt, hogy az árak csökkennek; csupán azt, hogy az emelkedés üteme lassult.

Az infláció 2022-ben az olaj- és gázkereslet növekedése miatt emelkedett, mivel a Covid-járvány után a kereslet megugrott, és az energiaárak ismét növekedtek, amikor Oroszország inváziója Ukrajnába bekövetkezett. Az infláció továbbra is jelentősen meghaladta a 2%-os célt, részben a magasabb élelmiszerárak miatt. Amikor az infláció a 2%-os cél felett volt, a Bank of England 5.25%-ra emelte a kamatlábakat, ami 16 éves csúcsot jelentett. Az elképzelés az volt, hogy a kölcsönzés drágábbá tételével az emberek kevesebb pénzt költenek, és talán többet takarítanak meg. Ezáltal csökkenthető a termékek iránti kereslet, ami lelassítja az árak emelkedését.

Azonban ez egyensúlyozó cselekedet, hiszen a kölcsönköltségek emelése kockázatot jelenthet a gazdaságra. Például a lakástulajdonosoknak magasabb jelzálogkamatokat kell fizetniük, ami felülmúlhatja a jobb megtakarítási lehetőségeket. A vállalkozások is kevesebbet költenek, így kevésbé valószínű, hogy új munkahelyeket teremtnek. A Bank of England 2024 augusztusában és novemberében, valamint 2025 februárjában és májusában csökkentette a kamatlábakat, ezzel elérve a 4.25%-os szintet. Andrew Bailey, a Bank kormányzója elmondta, hogy a májusi döntés az infláció csökkenésének eredménye volt, és jelezte, hogy további „fokozatos és óvatos” csökkentések is várhatóak.

A Bank emellett figyelmeztetett arra, hogy az Egyesült Államok által bevezetett vámok „mennyire kiszámíthatatlan lehet a globális gazdaság”. A Bank várakozása szerint a vámok lelassítják az Egyesült Királyság gazdaságát, ami alacsonyabb inflációt eredményezhet a vártnál. A legfrissebb hivatalos adatok szerint Nagy-Britanniában a rendszeres bérnövekedés a december és február közötti időszakban meghaladta az infláció mértékét. Az átlagos éves bérnövekedés (bónuszok nélkül) 5.9% volt, míg az infláció figyelembevételével a bérek 3%-kal növekedtek. A magánszektor bérnövekedése meghaladta a közszolgálati bérnövekedést. Az Egyesült Államok és az EU országai szintén próbálnak korlátozni az árnövekedéseket. Az euróövezeti országok inflációs rátája 2025 áprilisában 2.2% volt, ami az előző hónaphoz képest változatlan, de enyhén csökkent a februári 2.3%-hoz képest. Az Európai Központi Bank (ECB) 2024 júniusában először csökkentette a fő kamatlábát 4%-ról 3.75%-ra, ami öt év óta az első csökkentés volt. Azóta még öt alkalommal csökkentették a kamatokat, így a fő kamatláb 2.5%-ra csökkent. Az Egyesült Államokban az infláció márciusban 2.4%-ra csökkent, ami az előző hónap 2.8%-ához képest csökkenést jelent, de még mindig a központi bank 2%-os célja fölött van. A 2024 végén végrehajtott kamatcsökkentések után az Egyesült Államok központi bankja májusi ülésén döntött a kamatok változatlanul hagyásáról, figyelembe véve a vámok által generált bizonytalanságot. Az Egyesült Államok kulcsfontosságú kamatlábának tartománya 4.25% és 4.5% között maradt. Az amerikai elnök, Trump többször is kritizálta a Federal Reserve-t, mivel további kamatcsökkentéseket szeretne látni. A két ország bejelentette, hogy megállapodtak a vámok csökkentésében, ami bizonyos szektorok számára fontos, de gazdasági szempontból viszonylag kicsi jelentőséggel bír. Andrew Bailey megjegyezte, hogy nem kíván véleményt formálni a Brexit kérdésében, de a Brexit utáni kereskedelmi hatások visszafordítása „jótékony” lenne. A Bank idén másodszor csökkentette a kamatokat, mondván, hogy az infláció lassulása áll a döntés mögött. A School Uniforms (Guidelines and Allowances) Bill jelenleg a Stormont Oktatási Bizottsága előtt áll, és vizsgálják.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/c17rgd8e9gjo

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük