
Butch és Suni 9 hónapnyi űrbéli kaland után hazatérnek
Kilenc hónapnyi epikus űrutazás után Butch Wilmore és Suni Williams, a NASA asztronautái végre hazafelé tartanak. Eredetileg nyolc napra tervezték tartózkodásukat a Nemzetközi Űrállomáson (ISS), azonban a missziójuk drámai módon meghosszabbodott, miután az űrhajó, amellyel érkeztek, technikai problémákkal küzdött. A páros a SpaceX kapszulájában utazik haza, Nick Hague NASA asztronauta és Aleksandr Gorbunov orosz űrhajós társaságában. A legénység kedden, 05:05 GMT (01:05 EDT) időpontban levált az ISS-ről, és várhatóan még aznap, 21:57 GMT (17:57 EDT) körül érkezik meg Florida partjaihoz. Azonban a leszállási időpont megváltozhat, ha az időjárási körülmények nem kedvezőek.
A misszió végéhez közeledve a visszaút nem ígérkezik könnyűnek. A SpaceX Dragon kapszula gyors és tüzes re-entry-t hajt végre a Föld légkörébe, miközben akár 1600 Celsius-fokos hőmérsékletnek is ki lesz téve. A kapszula gyors lassulása során az asztronauták jelentős g-erőket fognak megtapasztalni, körülbelül négyszeresét annak, amit a Földön éreznek. Végül négy nagy ejtőernyő fog kinyílni, lehetővé téve, hogy a jármű óvatosan landoljon az óceánban. Helen Sharman, Nagy-Britannia első asztronautája elmondta, hogy az izgalmas utazás megéri a fáradságot. „Tapasztalt asztronauták, de fantasztikus érzés lesz visszatérni a Földre. A friss levegő az első dolog, ami megérinti az embert” – nyilatkozta a BBC Newsnak.
Butch és Suni története 2024 júniusában kezdődött, amikor részt vettek a Starliner űrhajó első legénységi tesztrepülésén, amelyet a Boeing fejlesztett. Azonban a kapszula több technikai problémával is szembesült az űrállomásra vezető úton, és úgy ítélték meg, hogy túl kockázatos lenne hazavinni az asztronautákat. A Starliner végül üresen tért vissza a Földre szeptember elején, de ez azt jelentette, hogy a párosnak új járműre volt szüksége a hazautazáshoz. A NASA a következő tervezett repülést választotta: egy SpaceX kapszulát, amely szeptember végén érkezett az ISS-re. Ez a jármű két asztronautával indult, így két szabad ülés maradt Butch és Suni számára. Az egyetlen buktató az volt, hogy ez a küldetés eredetileg hat hónapra volt tervezve, ezzel meghosszabbítva az asztronauták tartózkodását egészen mostanáig.
A cserecsapat érkezése vasárnap volt a végső lépés Butch és Suni hazatéréséhez – és egy rövid átadás után a küldetésük most véget ér. A NASA asztronautái élvezték a vártnál hosszabb űrutazást, számos kísérletet végeztek az űrállomáson és űrsétákat is végrehajtottak, Suni pedig megdöntötte a női űrhajósok legnagyobb külső óraszámának rekordját. Bár az asztronautákat „elzártnak” írták le, valójában sosem voltak olyan helyzetben, hogy ne tudtak volna hazajutni. A küldetésük alatt mindig voltak űrhajók, amelyek csatlakoztak az űrállomáshoz, készen állva arra, hogy hazavigyék őket vagy a fedélzeten lévő többi embert egy esetleges vészhelyzetben.
Butch Wilmore az indulásuk előtti hetekben elmondta, hogy nem zavarta őket a küldetésük meghosszabbítása. „Úgy érkeztünk, hogy felkészültünk a hosszabb tartózkodásra, még ha rövidet is terveztünk. Ez az, ami az emberi űrrepülés lényege” – mondta. Suni hozzátette, hogy szomorú, hogy valószínűleg ez lesz az utolsó küldetése. „A tény, hogy itt élünk, ebben a nagyon egyedi helyen, csodálatos perspektívát ad. Nem akarom elveszíteni ezt az inspirációt, amikor elhagyom, így valahogy meg kell őriznem” – mondta.
A páros küldetése még több figyelmet kapott, miután Elon Musk, a SpaceX vezérigazgatója azt nyilatkozta, hogy a politikai okok miatt hagyták őket az űrben, és vállalata hamarabb haza tudta volna őket vinni. A NASA tisztviselői azonban azt állították, hogy döntéseik az űrutazás ütemezésén és az űrállomás szükségletein alapultak. Garrett Reisman, egykori NASA asztronauta és a SpaceX űrműveleti igazgatója elmondta, hogy jó okok voltak arra, hogy a NASA ne válasszon külön mentőmissziót. „Nem csökkentette volna jelentősen Butch és Suni űrbeli időtartamát – talán néhány hónapot spórolt volna meg, de az előny nem volt annyira nagy” – mondta.
Amint az asztronauták hazatérnek, a Johnson Űrközpontba, Houstonba viszik őket, ahol orvosi szakértők vizsgálják meg őket. A hosszú távú űrbeli küldetések hatással vannak a testre, mivel az asztronauták csonttömegüket és izomtömegüket veszítenek. A vérkeringés is érintett, és a folyadékeltolódások a látásra is hatással lehetnek. A testnek hosszú időbe telik, míg visszaáll a normális állapotba, így a páros széleskörű edzéstervet kap majd, miközben újra alkalmazkodik a gravitációhoz. Azonban Butch és Suni elsődleges prioritása az lesz, hogy láthassák családjukat, barátaikat és házi kedvenceiket. Garrett Reisman kapcsolatban állt barátjával, Sunival, miközben az űrben tartózkodott. „Nemrég kaptam egy e-mailt Sunitól, amelyben arról írt, hogy mennyire hiányzik neki a Maine-i házának teraszán ülni a kutyákkal, érezni a friss levegőt és a napot az arcán” – mondta a BBC-nek. „Azok az alapvető dolgok az életben itt a Földön, amik hiányoznak.”

