
Kinek higgyünk az időjárás-előrejelzésekben?
Észak-Queensland, Ausztrália februári időjárása olyan csapadékot hozott, amely hat hónapnyi esőt zúdított a térségre, és a helyi lakosok sokáig álmatlan éjszakákat töltöttek, aggódva amiatt, hogy reggel milyen szintű árvíz és károk várják őket. Különösen Andrew Brown volt az, akinek élete a leginkább megváltozott ebben az időszakban. A napközbeni kiberbiztonsági oktatóként dolgozó férfi amatőr meteorológus is, aki a Wally’s Weather nevű Facebook-oldal mögött áll, amely már 107,000 követővel és havi 24 millió megtekintéssel büszkélkedhet. Az oldala az időjárásra összpontosít Queensland trópusi államában, és különösen az árvíz idején, amikor 400 embert kényszerítettek otthonaik elhagyására, Brown éjjel-nappal frissítette követőit, sőt, még az éjszaka közepén is felkelt, hogy információkat osszon meg. Az a szándék vezérelte, hogy felelősséget érez a közönsége iránt, és a legjobb tudása szerint próbálta tájékoztatni őket.
Brown Townsville-ben él, amely a térség központja, és januártól márciusig tartó, esőben gazdag, forró és párás időjárásáról ismert. „Az emberek tudni akarják, mi történik, mert még ha áram nélkül maradnak is, valószínűleg van internetkapcsolatuk” – mondta Brown. A közösségi média, különösen a Facebook, mára egyre népszerűbb forrása a híreknek és időjárási frissítéseknek, a Pew Research Center adatai szerint az Egyesült Államokban a felnőttek 20%-a így szerzi be ezeket az információkat. A közönség egyre inkább figyelmet fordít a közösségi média influenszereire, és sok esetben többet is figyelnek rájuk, mint a hagyományos média képviselőire.
Professzor Daniel Angus, a Queenslandi Technológiai Egyetem Digitális Média Kutatóközpontjának igazgatója is megjegyezte, hogy Brown népszerűsége a hagyományos médiával és kormányzati forrásokkal szembeni általános bizalmatlanság egyik megnyilvánulása. A helyi időjárási influenszerek, mint Brown, olyan valós idejű frissítéseket nyújtanak, amelyeket a mainstream média gyakran figyelmen kívül hagy. „A közönséggel való közvetlen interakció és a személyre szabott elemzések révén képesek reagálni a közösség aggályaira, amit a hagyományos hírszolgáltatók gyakran nem tesznek meg” – mondta Angus professzor.
Bár az időjárási influenszerek egyre népszerűbbek, Angus figyelmeztetett arra is, hogy sok esetben hajlamosak a pánikkeltésre. Például a Townsville-i Higgins Storm Chasing nevű közösségi média oldalt is bírálták már, amiért 2018-ban történelmi csapadék- és árvízszinteket jósolt, amelyek végül nem következtek be. Az ilyen típusú túlzó kijelentések miatt az időjárási influenszerek hitelessége is megkérdőjelezhetővé válik, mivel nem állnak a hagyományos média szigorú szabályai alá.
Andrew Brown, aki önképzett meteorológus, de informatikai mesterdiplomával rendelkezik, három évvel ezelőtt bevezette a fizetős előfizetéseket, hogy fedezze a meteorológiai berendezései költségeit. Míg az AI fejlődése lehetőséget ad neki arra, hogy pontosabban elemezze az adatokat és kommunikáljon a követőivel, Brown szeretné, ha a Wally’s Weather egy országos szintű működésbe lépne. A meteorológiában való elkötelezettsége és a közösség iránti felelősségérzete világossá teszi, hogy miért tartja fontosnak, hogy a helyi emberek naprakész információkat kapjanak.
A közösségi média világában az influenszerek, mint Brown, nemcsak szórakoztató tartalmakat hoznak létre, hanem komoly felelősséggel bírnak, hiszen a közönségük életét befolyásolják. A legfontosabb, hogy az emberek tudják, kihez fordulhatnak megbízható információért, különösen vészhelyzetekben. Brown számára a Wally’s Weather nem csupán egy hobbi, hanem egy módja annak, hogy hozzájáruljon a közössége biztonságához és tájékozottságához. A jövőben szeretné, ha az oldal még sikeresebb lenne, de őszintén élvezi azt a lehetőséget, hogy rejtve maradhat a nyilvánosság elől, miközben a közönsége szem előtt tartja a munkáját.

