
Szakértők vitatják, hogy a dire farkas visszatért volna a kihalásból
A Time Magazine legfrissebb számának címlapján egy lenyűgöző, hófehér farkas látható, amelyhez egy figyelemfelkeltő cím társul, amely a dire wolf, azaz a régi farkas visszatéréséről számol be. Ez a ma már kihalt faj talán leginkább a Trónok harca című sorozatban betöltött szerepe révén vált ismertté, noha több mint 10,000 évvel ezelőtt valóban létezett, amikor az Amerikák területén kószált. A Colossal Biosciences nevű cég áll a mai hírek mögött, amely bejelentette, hogy „ügyes géntechnológia és ősi DNS” felhasználásával három dire wolf kölyköt tenyésztett ki, ezzel pedig megpróbálta „újraéleszteni” a fajt.
Bár a fiatal farkasok – Romulus, Remus és Khaleesi – technológiai áttörést képviselnek, független szakértők szerint valójában nem igazi dire wolf-ok. Philip Seddon, az új-zélandi Otago Egyetem zoológusa elmondta, hogy ezek az állatok „genetikailag módosított szürke farkasok”. A Colossal emellett hasonló, élvonalbeli genetikai technikákat tervez alkalmazni kihalt állatok, például a gyapjas mamut és a tasmán tigris visszahozatalára is.
A szakértők rámutattak arra, hogy lényeges biológiai különbségek vannak a Time címlapján látható farkas és a jégkorszakban vadászó dire wolf között. Nic Rawlence, paleogenetikus az Otago Egyetemről, elmagyarázta, hogy az ősi dire wolf DNS, amelyet fosszilis maradványokból nyertek ki, túlságosan lebomlott és sérült ahhoz, hogy biológiailag lemásolják vagy klónozzák. „Az ősi DNS olyan, mintha friss DNS-t tennél egy 500 fokos sütőbe éjszakára,” mondta Rawlence a BBC Newsnak. „Töredékekben jön ki – mint a szilánkok és a por. Újra tudod építeni, de nem elég jó ahhoz, hogy mást csinálj vele.”
Hozzátette, hogy a de-extinkciós csapat új szintetikus biológiai technológiát használt, amelynek keretében az ősi DNS-t arra használták, hogy azonosítsák azokat a kulcsfontosságú kódszegmenseket, amelyeket be tudtak építeni egy élő állat biológiai térképébe, jelen esetben egy szürke farkaséba. „Amit a Colossal előállított, az egy szürke farkas, de van néhány dire wolf-szerű jellemzője, mint például a nagyobb koponya és a fehér szőr,” mondta Rawlence. „Ez egy hibrid.”
Beth Shapiro, a Colossal Biosciences biológusa elmondta, hogy bár ez a teljesítmény valóban képviseli a de-extinkciót, amelyet az állatok hasonló jellemzőivel való újraalkotásaként írt le, a szürke farkas a legközelebbi élő rokona a dire wolf-nak, és genetikailag nagyon hasonlóak, így a dire wolf jellemzőit adó DNS szekvenciákra összpontosítottak, majd a szürke farkas sejtjeit módosították. „Aztán klónoztuk ezeket a sejteket, és megalkottuk a dire wolf-jainkat,” tette hozzá.
Rawlence azonban megjegyezte, hogy a dire wolf és a szürke farkas körülbelül 2,5-6 millió évvel ezelőtt vált el egymástól. „Teljesen más nemzetségbe tartoznak, mint a szürke farkasok,” mondta. „A Colossal összehasonlította a dire wolf és a szürke farkas genómját, és a körülbelül 19,000 génből 20 változtatást 14 génben határoztak meg, amelyek dire wolf jellemzőket biztosítanak számukra.” Az módosított embriókat házi kutyák béranyákba ültették be, és a Time cikkében arról számoltak be, hogy mindhárom farkas tervezett császármetszéssel jött a világra, hogy minimalizálják a szövődmények kockázatát.
A Colossal, amely januárban 10 milliárd dollárra (7,8 milliárd fontra) volt értékelve, titkos helyszínen, egy 2000 hektáros magán létesítményben tartja a farkasokat. A kölykök bizonyára sokak elképzelésének megfelelnek a dire wolf-ról, és a történet globális figyelmet kapott. De miért olyan fontos ez a tudományos megkülönböztetés? Rawlence szerint az „mert a kihalás még mindig örökre szól.” Ha nem tapasztalhatjuk meg a kihalást, hogyan tanulhatunk a hibáinkból? „Most az üzenet az, hogy elmehetünk és tönkretehetjük a környezetet, és az állatok kihalhatnak, de visszahozhatjuk őket?” A gondozók remélik, hogy a várandós szülők számára kedvezőbb kimenetel vár, miután tavaly elveszítettek egy kölyköt. A hódok körülbelül 400 éve tűntek el Nagy-Britanniából, miután vadászat áldozataivá váltak, míg az Amur leopárdok párjának fokozatosan bemutatták egymást. Ahogy sokan a hosszú hétvégére a vidéki területekre indulnak, érdemes megemlíteni, hogy hol érdemes eltölteni ezt az időt. A pamut tetejű tamarinok a világ egyik legritkább főemlősei közé tartoznak, vadon kevesebb mint 2000 példány él.

