
Az Egyesült Királyság iszapborította sós mocsarak kulcsszerepet játszanak a klímaváltozás elleni harcban, derül ki egy jelentésből
Az Egyesült Királyság sósvizes mocsarai kulcsszerepet játszanak a klímaváltozás elleni küzdelemben, mivel jelentős mennyiségű üvegházhatású gázt képesek tárolni iszaprétegeikben – áll a WWF legújabb jelentésében. A kutatás rávilágít arra, hogy ezek a természetes ökoszisztémák nemcsak a biodiverzitás megőrzésében játszanak fontos szerepet, hanem a globális felmelegedés lassításában is.
A sósvizes mocsarak, amelyek a tengerpartok mentén találhatók, képesek nagy mennyiségű szén-dioxidot megkötni, így jelentős szereplői a klíma szabályozásának. A WWF jelentése kiemeli, hogy a brit sósvizes mocsarak évente több millió tonna szén-dioxidot képesek megkötni, ami hozzájárul a légkörben lévő üvegházhatású gázok csökkentéséhez. A mocsarak ezenkívül otthont adnak számos állat- és növényfajnak, így a biodiverzitás fenntartása szempontjából is elengedhetetlenek.
A WWF szakértői szerint a sósvizes mocsarak állapotának megőrzése és helyreállítása kulcsfontosságú ahhoz, hogy a klímaváltozás hatásait mérsékelni tudjuk. A mocsarak természetes védelmet nyújtanak az áradások ellen is, hiszen képesek felszívni a felesleges vízmennyiséget, így csökkentve a part menti területek elárasztásának kockázatát. Az ilyen ökoszisztémák megóvása érdekében a WWF arra figyelmeztet, hogy a kormányoknak és a helyi közösségeknek egyaránt tennie kell a mocsarak védelme érdekében.
A jelentés megemlíti, hogy az Egyesült Királyság sósvizes mocsarainak területe az elmúlt évtizedekben jelentősen csökkent, ami részben az urbanizáció, a mezőgazdasági tevékenységek és a klímaváltozás következménye. Az elveszett mocsarak helyreállítása nemcsak a szén-dioxid megkötésében segít, hanem a helyi ökoszisztémák regenerálódásához is hozzájárulhat. A WWF javasolja, hogy a kormányok támogassák a mocsarak helyreállítását célzó projekteket, ezzel is ösztönözve a fenntartható gazdasági fejlődést.
Az Egyesült Királyság sósvizes mocsarainak védelme és helyreállítása nemcsak környezetvédelmi, hanem gazdasági szempontból is hasznos lehet. A helyreállított mocsarak turisztikai vonzerőt is jelenthetnek, hiszen a természetjárók és a madármegfigyelők számára egyedülálló élményeket kínálnak. Emellett a mocsarak fenntartása kedvező hatással van a helyi közösségekre is, hiszen munkahelyeket teremthetnek a helyreállítási folyamat során.
A WWF jelentése arra is felhívja a figyelmet, hogy a sósvizes mocsarak megőrzése és helyreállítása nem csupán a klímaváltozás elleni harc része, hanem a természeti erőforrások fenntartható használatának is elengedhetetlen eleme. A mocsarak segíthetnek a vízminőség javításában, hiszen képesek szűrni a szennyeződéseket, így hozzájárulnak a tiszta vízhez való hozzáférés biztosításához.
A sósvizes mocsarak tehát nem csupán a klímaváltozás elleni harc eszközei, hanem az élővilág és az emberek jólétének megőrzésében is kulcsszerepet játszanak. A WWF felhívja a figyelmet arra, hogy mindannyiunk felelőssége, hogy támogassuk ezeket a természetes ökoszisztémákat, hiszen a jövőnk múlik rajtuk. A mocsarak védelme érdekében tett lépések hozzájárulhatnak a fenntartható jövő kialakításához, amelyben a természettel összhangban élhetünk.

