
Megállapodás született az amerikai és brit autó- és fémvámok csökkentéséről
Az Egyesült Államok és az Egyesült Királyság között létrejött új megállapodás keretében az amerikai kormány beleegyezett, hogy csökkenti a brit autók importadóját, valamint lehetővé teszi bizonyos acél- és alumíniumtermékek vámmentes behozatalát az országba. Ez a bejelentés a brit ipar számára megkönnyebbülést jelent, különösen azoknak az ágazatoknak, amelyek érintettek voltak Donald Trump elnök által bevezetett új vámokban, amelyek január óta hatályosak. A megállapodás azonban továbbra is fenntart egy 10%-os vámot a brit áruk többségén, így sokan kétségesen szemlélik a változásokat, amelyek nem tűnnek jelentősnek a két ország kereskedelmi viszonyaiban.
A csütörtöki bejelentés nem zárult formális szerződés aláírásával, és a két kormány részéről érkezett információk meglehetősen szűkszavúak voltak. Sir Keir Starmer, a brit Munkáspárt vezetője, a Jaguar Land Rover gyárában tett látogatása során a megállapodást „fantasztikus platformnak” nevezte, amely szerinte fontos lépést jelentett a brit üzleti szféra és a munkavállalók védelmében, különösen az autógyártás és az acélipar területén. Hozzátette, hogy „az Egyesült Királyságnak nincs nagyobb szövetségese, mint az Egyesült Államok”.
Donald Trump az Egyesült Államokban úgy jellemezte a megállapodást, mint egy „nagyszerű megállapodást”, és elutasította azokat a kritikákat, amelyek szerint eltúlozza annak fontosságát. Az amerikai kormány bejelentette, hogy az autók importadóját, amelyet Trump egy hónappal korábban 25%-ra emelt, 10%-ra csökkenti, évi 100,000 autóra vonatkozóan. Ez különösen kedvező a luxusautógyártók, például a Jaguar Land Rover és a Rolls Royce számára, de a jövőbeli növekedést is korlátozhatja, mivel ez körülbelül megegyezik azzal, amit az Egyesült Királyság tavaly exportált.
Jonathan Reynolds, a brit üzleti minisztérium vezetője a BBC-nek nyilatkozva elmondta, hogy az Egyesült Királyság pár napon belül elveszíthette volna az autógyártók által biztosított több ezer munkahelyet, ha nem születik meg ez a megállapodás. „Ez nagyon komoly volt” – hangsúlyozta. Az acélra és alumíniumra kivetett vámok, amelyeket Trump korábban 25%-ra emelt, szintén csökkentésre kerültek, a brit kormány tájékoztatása szerint az Egyesült Államok helyette kvótát állít fel, amely korábban is létezett.
A két ország emellett megállapodott abban is, hogy évente legfeljebb 13,000 tonna marhahúst importálhatnak egymás területére. Az Egyesült Államok bejelentette, hogy ez a változás jelentősen bővíti az Egyesült Királyságnak eladott marhahús mennyiségét, amely korábban 20%-os vám alá esett, és évente 1,000 tonnára volt korlátozva. Összességében az Egyesült Államok úgy nyilatkozott, hogy a megállapodás 5 milliárd dollár (kb. 3,8 milliárd font) „lehetőséget” teremt a kivitel számára, beleértve a 700 millió dollárt etanolból és 250 millió dollárt egyéb mezőgazdasági termékekből.
Gareth Stace, a UK Steel ügyvezető igazgatója üdvözölte a megállapodást, mondván, hogy az „nagy megkönnyebbülést” jelent az acélipar számára. Ugyanakkor más üzleti csoportok bizonytalanságot fejeztek ki a megállapodás körüli helyzet kapcsán. Duncan Edwards, a BritishAmerican Business vezérigazgatója úgy nyilatkozott, hogy bár a helyzet javult, de az elmúlt öt héthez képest nem tűnik kedvezőbbnek. A Munkáspárt képviselői dicsérték a megállapodást, míg az ellenzéki pártok további részleteket és parlamenti vizsgálatot követeltek.
A konzervatív párt vezetője, Kemi Badenoch kritikusan nyilatkozott, mondván, hogy a megállapodás lényegében a brit vámok csökkentését jelenti, miközben az Egyesült Államokban emelkednek. A Liberális Demokraták szavazást kértek a megállapodásról a parlamentben, hangsúlyozva, hogy a képviselők véleménye nélkül az emberek iránti teljes tiszteletlenséget mutatna a kormány. Sir Ed Davey hangsúlyozta, hogy bármilyen kereskedelmi megállapodás részleteiben rejlik az igazi kihívás, különösen egy megbízhatatlan partnerrel, mint amilyen Donald Trump.
A megbeszélések során a brit kormány hangsúlyozta, hogy nem enged a mezőgazdasági élelmiszerek importjára vonatkozó szabványokból. Az Egyesült Államok és az Egyesült Királyság közötti kereskedelmi megállapodás a Brexit előnyeként is értelmezhető, és a két ország hosszú ideje vitatkozik a kereskedelmi megállapodásokról, különösen Trump első elnöki időszaka óta. A jövőbeli kereskedelmi tárgyalások során a figyelem középpontjában állnak a gyógyszeripari importtaxák, amelyekkel kapcsolatban Trump már többször is kifejezte szándékát. Az Egyesült Államok elmondta, hogy kedvezményes bánásmódban részesíti a brit vállalatokat, de a részletek még tisztázásra várnak. Az amerikai elnök szavai szerint a vámok kérdése a legfélreértettebb dolog az üzleti életben, és további intézkedések bevezetését helyezte kilátásba.

