
SpaceX Starship tesztje kudarcot vallott a texasi indítás után
A SpaceX legújabb Starship rakéta tesztje csütörtökön, Texasból való felszállás után néhány perccel kudarccal zárult. Elon Musk cége, a SpaceX hivatalos képviselői közölték, hogy a rakéta felső szakasza elveszett, miután problémák merültek fel a felemelkedés során. Azonban a Super Heavy rakétafokozat, amely a Starship-et segítette a felszálláskor, sikeresen visszatért a startpadra, ami hatalmas tapsot váltott ki a földi irányító csapatoktól. Ez a teszt a Blue Origin New Glenn rakétarendszer első repülése után történt, amelyet Jeff Bezos, az Amazon alapítója támogat. A két technológiai milliárdos célja, hogy dominálja az űreszközök piacát, és láthatóan mindketten komoly lépéseket tesznek ennek érdekében.
A SpaceX közleménye szerint a Starship rakéta „gyors, nem tervezett szétesést” szenvedett el a felszállási égés alatt. A cég közölte, hogy a teszt során szerzett tapasztalatok segítenek a Starship megbízhatóságának javításában. Az X platformon közzétett bejegyzésükben hangsúlyozták, hogy a siker nem mindig azonnali, de az ilyen tesztek során szerzett tudás kulcsfontosságú. Az internetes közösség által megosztott, hitelesítetlen felvételek azt mutatják, hogy a rakéta lángokban tört darabokra, míg egy másik videón narancssárga fénygömbök repülnek a haiti főváros, Port-Au-Prince felett, füstcsíkot húzva maguk után. Elon Musk ironikusan megjegyezte, hogy „a siker bizonytalan, de a szórakozás garantált!”, miközben megosztotta a rakéta látványos felvételét.
A SpaceX vezérigazgatója később elmondta, hogy egy oxigén/üzemanyag szivárgás jelei mutatkoztak a rakéta motorjának tűzfala feletti térben, amely elég nagy nyomást hozott létre ahhoz, hogy meghaladja a szellőzőkapacitást. Musk hozzátette, hogy eddig semmi nem utal arra, hogy a következő indítást elhalasztanák a következő hónapra. A rakéta indítása során készült felvételek 7,2 millió megtekintést kaptak a SpaceX élő közvetítése alapján. A Starship rendszere a texasi Boca Chicából indult 17:38 EST (22:38 GMT) időpontban, ez volt a cég hetedik tesztmissziója. A Starship felső szakasza tervezett módon, körülbelül négy perccel a repülés után vált el a Super Heavy rakétafokozattól. Azonban Dan Huot, a SpaceX kommunikációs menedzsere a közvetítés során jelezte, hogy a missziócsapatok elveszítették a kapcsolatot a rakétával.
A Super Heavy rakétafokozat körülbelül hét perccel a felszállás után, a terveknek megfelelően tért vissza a startpadra, amely újabb tapsot váltott ki a földi irányítóktól. Az Egyesült Államok Szövetségi Légiközlekedési Hatósága (FAA) is tudomásul vette, hogy „anomália történt” a SpaceX küldetése során. A hatóság közleménye szerint rövid időre lelassították és elterelték a repülőgépeket azon a területen, ahol az űreszköz törmelékei hullottak. A normál működés azóta helyreállt.
Ez a teszt azután zajlott, hogy egy nappal korábban egy SpaceX rakéta indult el Floridából, amely két magánkézben készült holdjárót és egy mikrorover-t szállított a Holdra. Az űrhajó, a Falcon 9, a Kennedy Űrközpontból indult el, és ez volt az első alkalom, hogy a Blue Origin cége rakétát juttatott pályára. Ez jelentős előrelépés Jeff Bezos számára, aki évek óta dolgozik azon, hogy elérje ezt a célt. A két techmilliárdos rivalizálása és a verseny a világűr piacon továbbra is izgalmas eseményeket ígér a jövőben, hiszen mindketten a legjobbat akarják kihozni saját űreszközeikből.

