
A Meta figyelmeztet: rosszabb élmény vár a európai felhasználókra
A Meta, korábbi nevén Facebook, szerdán figyelmeztette európai felhasználóit, hogy a közelmúltban hozott jelentős szabályozói döntés következtében „anyagilag rosszabb” élményben lehet részük. A vállalat nemrégiben bevezette a „hozzájárulás vagy fizetés” modellt, amely lehetőséget biztosít a felhasználóknak arra, hogy válasszanak: havi előfizetési díjat fizetnek, vagy engedélyezik a Meta számára, hogy összekapcsolja az adataikat a Facebook és az Instagram platformokon.
Múlt héten az Európai Bizottság bejelentette, hogy megállapította, hogy ez a modell nem felel meg a Digitális Piacokról szóló törvénynek (DMA), és 200 millió eurós bírságot szabott ki a Metára. A vállalat a negyedéves eredménybeszámolójában kifejtette, hogy az Európai Bizottságtól kapott visszajelzések alapján módosításokat kell végrehajtania a modelljén, ami „anyagilag rosszabb felhasználói élményt” jelenthet az európai felhasználók számára, és jelentős hatással lehet az európai üzletágára és bevételére. A Meta várakozásai szerint ezek a hatások már az idei harmadik negyedévben érvénybe léphetnek, és a döntés fellebbezése alatt is érvényben maradhatnak. Érdekes módon ezek a változások nem érintenék az Egyesült Királyság felhasználóit, ahol a Meta nem vezette be az adásmentes előfizetési modellt.
A Meta szóvivője elmondta, hogy a vállalat kapcsolatban áll az Egyesült Királyság adatvédelmi hatóságával, az Információs Biztos Irodával (ICO), hogy megvitassák egy hasonló modell lehetőségeit az Egyesült Királyság felhasználói számára. Az ICO-val folytatott párbeszéd célja, hogy a Meta szolgáltatása megfeleljen a szabályozói elvárásoknak, miközben biztosítja az Egyesült Királyság kormányának azt az ígéretét, hogy a szabályozások támogassák a növekedést. A vállalat hangsúlyozta, hogy a platformjain megjelenő személyre szabott hirdetések évente több mint 19,5 milliárd font bevételt generálnak az Egyesült Királyság üzleti szektorának.
Eric Seufert, a Mobile Dev Memo elemzője arra figyelmeztetett, hogy a Meta talán stratégiailag próbálja átalakítani az európai felhasználókat „hangos szurkolókká” termékei számára, miközben a szabályozói szigorításokkal szembeni közvéleményt próbálja befolyásolni. Seufert elmondta, hogy a vállalat célja, hogy a közvéleményt a szabályozási keretrendszer ellen fordítsa, amely nyilvánvalóan rontja az EU-s lakosok számára elérhető termékeket.
A Bizottság jelezte, hogy a Meta által bevezetett hozzájárulás-or-fizetés modell nem teszi lehetővé a felhasználók számára, hogy szabadon hozzájáruljanak adataik felhasználásához. A testület jelenleg egy másik opciót is értékel, amelyet a Meta tavaly mutatott be, és amely szerintük kevesebb személyes adatot használ a hirdetések megjelenítéséhez. A Meta-nak 60 nap áll rendelkezésére, hogy megfeleljen a DMA legutóbbi döntésének, különben további bírságokkal kell szembenéznie.
A Meta bejelentése egybeesett a vállalat negyedéves eredményeinek közzétételével, amelyek felülmúlták a Wall Street várakozásait. Az eredmények azt mutatják, hogy a Meta továbbra is jelentős hirdetési bevételeket generál. Mark Zuckerberg, a Meta alapítója és vezérigazgatója, elmondta, hogy a vállalat jól halad az AI szemüveg és a Meta AI fejlesztésében, amely már közel egymilliárd havi aktív felhasználóval rendelkezik. A vállalat közössége folyamatosan növekszik, és az üzletág teljesítménye is kedvezően alakul – tette hozzá.
Matt Britzman, a Hargreaves Lansdown vezető részvényelemzője kiemelte, hogy a jelentések azt mutatják, hogy a Meta teljes gőzzel fektet be az AI-ba. Megjegyezte, hogy a napi aktív felhasználók száma 6%-kal nőtt. „Voltak aggodalmaink, hogy az új felhasználók száma lassulhat, de ez egy nagyon erős kezdés, és jelzi a befektetők számára, hogy a Meta alkalmazásainak családja nehezen helyettesíthető a felhasználók számára” – mondta Britzman.
Ugyanakkor a Meta nemrégiben bevezetett AI chatbotja némi ellenállást váltott ki a WhatsApp felhasználók körében. A Meta megvédte ezt az „opcionális” eszközt, amelyet a felhasználók nem távolíthatnak el, kijelentve, hogy figyelni fog a felhasználói visszajelzésekre. Mindezek a fejlemények egy aktív szabályozói környezetben zajlanak, amelyben a Meta jelenleg egy perben védi magát az Egyesült Államok Szövetségi Kereskedelmi Bizottságával szemben, amely azt állítja, hogy a Meta társadalmi média monopóliumot működtet. Az FTC, az Egyesült Államok legfőbb versenyellenőrző hatósága, azt állítja, hogy a Meta monopolhelyzetét az Instagram 2012-es, valamint a WhatsApp 2014-es felvásárlásával cementálta meg.
