Gazdaság,  Hírek

Kolumbia szélfarmjai: ígéretek és kihívások az őslakosok számára

José Luis Iguarán, a La Guajira északi részén élő Wayuu indián közösség tagja, minden reggel, amikor kilép az otthonából, egy lenyűgöző látvány fogadja: tíz hatalmas szélturbina magasodik a kaktuszokkal borított tájon, egészen a Karib-tengerig. A Wayuu népcsoport évszázadok óta él ezen a száraz félszigeten, ahol kecskéket legeltetnek, növényeket termesztenek, sót bányásznak és halásznak. La Guajira a Kolumbia egyik legnagyobb szélerősségeivel rendelkezik, így most a megújuló energiaforrásokra való átállás középpontjává vált. Azonban ez a zöld ambíció nem talál minden helybélinél osztatlan támogatásra, mivel a területük mélyen összefonódik a kultúrájukkal, hagyományaikkal és a természettel való szoros kapcsolatukkal. „Felébredsz, és hirtelen már nem látod a fákat. Helyettük a turbinák látványa és zaja fogad,” mondja Mr. Iguarán. Az ő közössége most megosztja földjét a Guajira 1 nevű szélfarmmal, amely Kolumbia két működő szélerőművének egyike. Jelenleg további 15 szélfarm építése van folyamatban La Guajirában, és terveik között számos további is szerepel.

„A turbinák zaja zavarja az álmainkat éjszaka. Számunkra az álmok szentek,” teszi hozzá Mr. Iguarán. A Wayuu közösség, amely körülbelül 380,000 főt számlál Kolumbiában, és Venezuelába is kiterjed, sajátos hagyományokkal és hiedelmekkel bír. Az álmaik egy hidat képeznek a szellemi világ felé, ahol üzeneteket kapnak őseiktől, amelyeket a családon belül értelmeznek. A kulturális zűrzavarok ellenére Iguarán úgy véli, hogy a Guajira 1 szélfarm sok jót hozott a közösségüknek. Az Isagen, a projekt mögött álló kolumbiai energiaipari cég, tiszta ivóvizet, jobb utakat és masszív téglaházakat biztosított számukra, amelyek helyettesítik a régi, földből és kaktuszokból készült épületeket. Az Isagen, amely a kanadai Brookfield tulajdonában van, emellett évente díjat fizet három helyi közösségnek a szélfarm működéséért, az éves árbevétel egy százalékát és a szén-dioxid-kibocsátás csökkentéséből származó karbonkreditek 20%-át is.

Mr. Iguarán bízik abban, hogy az ilyen energia projektek segíthetnek elhozni a szükséges fejlődést Kolumbia második legszegényebb régiójába. Ám nem mindenki osztja az optimizmusát. „A szélerőművek tiszta energiát termelnek, de megosztják a Wayuu közösségeket,” magyarázza Aaron Laguna, egy Wayuu halász, aki Cabo de la Vela tengerparti falujában él. Az ő közössége éppen konzultációs folyamaton megy keresztül egy közelben építendő szélerőmű kapcsán. Laguna látta, hogy mások, akiket a projektek érintenek, panaszkodtak a hiányzó átláthatóságra, a rossz kártalanításra, a kulturális normák tiszteletben tartásának hiányára és a korrupcióra. „Rossz tárgyalások születnek, és az erőforrások, amelyeket [nekünk] adnak, nincsenek megfelelően kezelve helyben,” teszi hozzá. Ezek a problémák vitákhoz vezettek az energiaipari cégekkel, sőt, konfliktusokhoz is a Wayuu közösségeken belül. Vannak, akik ellenzik a projekteket, míg mások úgy érzik, hogy kizárják őket az olyan tárgyalásokból, amelyekből előnyöket nyerhetnének.

Joanna Barney, a kolumbiai Indepaz gondolatközpont környezetvédelmi, energia- és közösségi igazgatója, arra figyelmeztet, hogy sokan automatikusan jónak tartják a zöld projekteket. „Kolumbiában… nincs szilárd jogi keret az környezeti hatások megfelelő értékelésére – és a társadalmi hatások felmérhetetlenek.” 2024 decemberében a spanyol EDP Renováveis leállította két szélerőmű építési terveit La Guajirában, mondván, hogy a projektek már nem gazdaságosan megvalósíthatók. Az egyik ok, hogy a helyi őslakos közösségek száma, akik azt állították, hogy érintettek lesznek, 56-ról 113-ra nőtt. Az EDP döntése az olasz Enel májusi kivonulása után következett be egy másik tervezett szélerőműből, amelyet azzal indokoltak, hogy „folyamatos tiltakozások” miatt a munkálatok több mint a felét leállították 2021 és 2023 között. A Guajira 1 szélfarm is útlezárásokkal küzdött, amelyek a La Guajira-i helyiek által elterjedt tiltakozási forma, amikor úgy érzik, hogy nem hallgatnak rájuk. Az Indepaz pedig feljegyzett eseteket az energiaipari cégek alkalmazottainak támadásairól, beleértve a fegyveres rablásokat és emberrablásokat. Egyes területeken elhelyezkedés és erőszakos cselekmények is előfordultak a helyi közösségek között, akik nem értenek egyet a szomszédos szélfarmokkal.

Wieldler Guerra, kolumbiai antropológus, egyértelmű eltávolodást lát a Wayuu és a szélerőművek között. „Két világ beszél egymással, és nem tudták megérteni egymást,” mondja. Ez az ellentét a szél felfogásában is megmutatkozik, amely középpontjában áll a projekteknél. „A Wayuu számára a szelek emberek. Nem a szél, hanem a szelek. Nyolc különböző szél létezik a Wayuu kultúrában, mitológiai és ősi lények, amelyeknek sajátos temperamentumaik vannak, és amelyek alakítják a környező környezetet, és amelyeket tiszteletben kell tartani.” Ezzel szemben a cégek és a kolumbiai kormány a szelet környezeti előnyök, profit és az ország energiaigényeinek kielégítése érdekében hasznosítandó erőforrásként tekintenek.

Bár Kolumbiának viszonylag tiszta belső villamosenergia-mátrixa van, amelynek közel kétharmada vízenergiából származik, az ország még mindig sebezhető az alacsony tározószintek miatt, ami energiahiány kockázatát jelenti. A szélerőművek jelenleg mindössze 0,1%-át teszik ki az energia-mixnek. Az energiaipari cégek számára, akik a régióba fektetnek be, a helyi emberekkel való konfliktusok kockázata aggasztó perspektíva. Az AES Colombia például a legnagyobb szélerőmű klasztert fejleszti La Guajirában, hat szélturbina létesítésével. A cég hangsúlyozza, hogy nyitott párbeszédet tart fenn a közösségekkel, tisztességes kártalanítást kínál, és biztosít olyan előnyöket, mint a tiszta ivóvíz és a karbonkreditekben való részesedés. Azonban azt is elmondták, hogy a jó közösségi kapcsolatok önmagukban nem elegendők. „Nem tudjuk ezeket a projekteket egyedül véghezvinni,” mondja Federico Echavarría, az AES Colombia ügyvezetője. „A

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/ckg2ekjjgldo

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük