Hírek,  Tech

Több női űrhajós sikeresen visszatért a Földre a Blue Origin történelmi küldetése után

Katy Perry és öt másik nő sikeresen tértek vissza a Földre miután Jeff Bezos Blue Origin rakétájával eljutottak a világűrbe. A popdíva mellett a fedélzeten tartózkodott Bezos menyasszonya, Lauren Sánchez, valamint Gayle King, a CBS műsorvezetője is, aki elmondta, hogy a repülés egyik fénypontja az volt, amikor Perry elénekelte Louis Armstrong „What a Wonderful World” című dalát. A repülés körülbelül 11 percig tartott, és a hat nő több mint 100 kilométer magasra emelkedett a Föld fölé, átlépve a nemzetközileg elismert űrhatárt, ezáltal néhány pillanatra tapasztalhatták a súlytalanságot.

A fedélzeten volt Aisha Bowe, egykori NASA rakétatudós, Amanda Nguyen, a polgári jogok aktivistája, és Kerianne Flynn, filmes producer is. A New Shepard rakéta a texasi West Texas indítóhelyről emelkedett a levegőbe helyi idő szerint 08:30 körül. A kapszula ejtőernyős segítséggel tért vissza a Földre, míg a rakéta gyorsítórészének landolása szintén Texasban történt. A kapszulában hallható volt a taps és az örömteli kiáltások, ahogy a mentőcsapat megérkezett, hogy összegyűjtse őket. Jeff Bezos nyitotta ki a kapszula ajtaját, hogy üdvözölje Lauren Sánchez-t, aki elsőként lépett ki. „Nagyon büszke vagyok erre a csapatra,” mondta könnyek között. „Nem tudom szavakba önteni.” Megállt egy pillanatra, majd hozzátette: „Kitekintettem az ablakon, és láttuk a Holdat.”

Katy Perry a következő volt, aki kilépett, és megcsókolta a földet, miközben az ég felé emelt egy margarétát, ami a lányának a neve. Gayle King is letérdelt, és megcsókolta a földet. „Csak szeretném egy pillanatra megélni a földet, csak értékelni szeretném,” mondta. Az utolsóként kilépő Kerianne Flynn az ég felé mutatott és kiáltotta: „Elmentem az űrbe!” A földön figyelő hírességek között Khloé Kardashian is ott volt, aki elmondta: „Nem gondoltam volna, hogy ennyire érzelmes lesz, nehéz elmagyarázni. Tele vagyok adrenalinnal, és csak itt állok.”

Oprah Winfrey a barátjáról, Gayle Kingről beszélt, és elárulta, hogy King ideges utazó. „Minden repüléskor… ő a legkisebb turbulenciánál is valakinek az ölében ül,” mondta. „Ez az ő félelmét legyőzni próbáló küzdelme.” A űrhajó teljesen autonóm volt, pilóta nélkül működött, így a legénység nem irányította manuálisan az eszközt. Az utolsó női űrrepülés több mint hatvan éve történt, amikor Valentina Tereshkova, a szovjet űrhajós, a Vostok 6 űrhajón önálló küldetésre indult.

A űrkutatás turizmusa még gyerekcipőben jár, így minden sikeres indítás jelentőséggel bír, és azt mutatja, hogy ezek a rövid kereskedelmi repülések biztonságosan végrehajthatók. Ugyanakkor néhány kritikus hangsúlyozza, hogy ez turizmus, nem pedig űrkutatás, és a professzionális űrhajósok tudományos kutatások érdekében végzik küldetéseiket. Dr. Kai-Uwe Schrogl, az Európai Űrügynökség politikai tanácsadója elmondta a BBC Newsnak, hogy „A hírességek nem az emberiség küldöttei – ők saját okból mennek az űrbe.”

A repülésre érkező közönség reakciói vegyesek voltak, a lelkesedéstől kezdve az ellenségeskedésig terjedtek. Dr. Tanya Harrison, az Outer Space Institute szakértői hálózatának tagja így nyilatkozott: „Sok kommentet láttam a közösségi médiában, hogy ‘ez olyan, mint a Való Világ háziasszonyai mennek a Marsra’, vagy ‘ez az oligarchia az űrben, olvasd el a szobát, a pillanat borzalmas’.” Azonban sok pozitív visszajelzés is érkezett, hiszen sokan úgy érezték, hogy „ez annyira menő, Katy Perry az űrbe megy.”

A repülés után tartott sajtótájékoztatón a nők közül ketten reagáltak a küldetést érő kritikákra, például a költségekkel kapcsolatban. „Úgy érzem, hogy bárki, aki kritizál, nem igazán érti, mi történik itt,” mondta Gayle King. Lauren Sánchez hozzátette, hogy ő „nagyon felbuzdult” a kritikák miatt, és szívesen látná a kétkedőket a Blue Originnél, hogy lássák azokat az embereket, akik „a szívüket és lelküket beleadják” a küldetésekbe.

A Blue Origin egy magántulajdonban lévő űrvállalat, amelyet 2000-ben alapított Jeff Bezos, a milliárdos vállalkozó, aki az Amazont is elindította. A Blue Origin nem tette közzé a teljes jegyárakat, de egy 150 000 dolláros letét szükséges a helyfoglaláshoz, ami hangsúlyozza ezeknek a korai repüléseknek az exkluzivitását. A cég a szuborbitális turizmus mellett hosszú távú űrinfrastruktúrát is fejleszt, beleértve az újrahasználható rakétákat és a holdi leszálló rendszereket.

A New Shepard rakétát úgy tervezték, hogy teljesen újrahasználható legyen, a rakéta gyorsítórésze pedig visszatér a kilövőpadra függőleges landolásokkal minden repülés után, csökkentve a költségeket. Az Egyesült Államok törvényei szerint az űrhajósoknak átfogó képzésen kell részt venniük a specifikus szerepeikhez. A Blue Origin azt állítja, hogy a New Shepard utasait két nap alatt képezik ki, a fizikai felkészülésre, a vészhelyzeti protokollokra, valamint a biztonsági intézkedések és a súlytalanság részleteire összpontosítva.

A világűr turizmusának növekedése kritikákat váltott ki, miszerint túl exkluzív és környezetromboló. A támogatók azzal érvelnek, hogy a magáncégek felgyorsítják az innovációt és elérhetőbbé teszik az űrutazást. Brian Cox professzor a BBC-nek 2024-ben elmondta: „Civilizációnknak szüksége van arra, hogy túllépjen a bolygónkon, sok okból.” Az űrutazás iránti érdeklődés továbbra is növekszik, és a hírességek részvétele új dimenziót ad ennek a fejlődésnek, ugyanakkor nem mentes a kritikától és a kételyektől sem.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/cvg8e5gq8ljo

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük